Zabezpečenie a spôsoby ochrany
Zabezpečenie počítača a bezpečnosť informačných technológií vo všeobecnosti je komplexný a stály proces, ktorý sprevádza využívanie týchto technológií v každodennej praxi.
PREČO CHRÁNIŤ POČÍTAČ?
Denne sa v počítačoch ukladá obrovské množstvo informácií (v podnikoch dokumenty na zabezpečenie podnikových procesov, v domácnosti fotografie, videá, prednášky, seminárne práce,...)
Všetky tieto údaje treba chrániť a zároveň archivovať. Ich poškodenie alebo strata môžu spôsobiť nevyčísliteľné škody a opätovne zostavené zmazané alebo poškodené dokumenty už nikdy nebudú identické.
PRÍSTUPOVÉ PRÁVA
Sú jednou z možností, ako ochrániť vlastné súbory pred nežiaducim zásahom. Ide o to, aby sa ku súborom, ktoré sú v počítači:
-
nedostala nepovolená osoba
-
nemohla ich modifikovať
-
nemohla ich ľubovoľne kopírovať, mazať, ani inak znehodnotiť
Bežne sa užívateľom počítača vytvorí účet s prístupovými právami. Podľa toho, o akého užívateľa sa jedná, sú nastavené aj prístupové práva. Väčšinou má určitý užívateľ priradenú len obmedzenú skupinu údajov s obmedzenými právami. Môže si vo svojej dátovej oblasti robiť, čo potrebuje. Môže teda:
-
Čítať údaje
-
Editovať údaje
Operačný systém poskytuje užívateľom možnosť ochrany súborov. Niektoré súbory si priamo ochraňuje sám OS. Ide o ochranu s použitím atribútov súborov. Atribúty sú príznaky súboru, ktoré operačnému systému povedia, ako sprístupniť daný súbor, alebo adresár bežnému užívateľovi. Štandardne sa používajú 4 atribúty:
-
r – read only – len na čítanie, tento atribút môžeme súboru prideliť, ak si neprajeme, aby ho užívateľ modifikoval.
-
a – archívny – tento atribút majú všetky súbory a pre OS znamená toľko, že ho má uložiť na vybraný nosič údajov
-
h – hidden - skrytý – tento atribút majú tie súbory, ktoré sú dôležité a nie je žiaduce, aby ich videli bežní užívatelia počítača
-
s – system – tento atribút majú len určité súbory OS, ktoré majú v počítači osobitné poslanie
Jeden súbor môže mať viacero atribútov, minimálne však jeden. A to atribút a – archive. Ostatné súboru pridáva operačný systém, alebo zbehlejší užívateľ počítača. Samozrejme, môžeme mať v počítači aj také súbory, ktoré majú zadané všetky štyri atribúty. Pokiaľ máme v počítači len operačný systém, je dosť obtiažne pozrieť si súbory s atribútom hidden – skrytý. Takéto súbory sa dajú celkom pohodlne pozrieť cez súborový manažér, ale musí byť nastavená možnosť zobrazovať skryté súbory.
Okrem súborov majú atribúty aj adresáre, ktoré sú v počítači. Niektoré adresáre si môže užívateľ vytvoriť sám, tie majú atribút a – archívny. Niektoré adresáre vytvárajú rôzne inštalátory a operačný systém sám. Tieto môžu dostať aj iné rozširujúce atribúty, napr:
-
h – hidden – skrytý
-
s- system – systémový
-
r – read only – len na čítanie
Aj pri adresároch – zložkách – platí to isté čo pri súboroch a to je to, že tie skryté môžeme uvidieť až potom, ako si nastavíme v súborovom manažérovi voľbu, aby sme mohli takto chránený adresár vidieť. Toto sa však bežnému užívateľovi neodporúča.